Bedava Mobil Okey Oyunu

admin     20-09-19     Okey Odaları     Bedava Mobil Okey Oyunu     2856 Defa Okundu

Bedava Mobil Okey Oyunu

Okey, dünyanın krizlerle ve savaşlarla çalkalandığı bir dönemde hayatımıza girmiş, tarihin en yaygın oyunlarından. Bir zamanlar masalarda ıstakalarla ve taşlarla verilen o mücadele, önce Çanak Okey ile internete son yıllarda da telefonumuza girdi. Sizin için internetli ya da internetsiz mobil okey oyunlarını bir araya getirdik.
Yıl 1930. O zamanlar bilgisayar yok, haliyle programlama dillerinin yaygınlaşmasına daha onlarca sene var. Aynı zamanda bütün dünya, Büyük Buhran gibi 50 milyon işsizin ortaya çıkmasına neden olan bir krizle boğuşuyor. I. Dünya Savaşı’nın yankıları sürerken ve ikincisi için temeller atılırken tahmin edin ne oluyor: ınsanlar eğlenmek istiyorlar.

O dönemde bir masa oyunu tasarımcısı olan Ephraim Hertzan, evinin arka bahçesinde hummalı bir çalışma yürütüyor. Hertzan, 1’den 13’e kadar sıralı, 2 x 4 renkli ve eşli 106 taş ve 4 adet tahtadan oluşan tuhaf bir oyun geliştiriyor. Tasarladığı oyuna içerisinde bulunan joker anlamındaki 4 özel taşın adını veriyor: Okey olarak adlandırılıyor.

Okey, zamanla kıtalararası bir üne kavuşuyor. 1977’de ABD’nin en çok satan masa oyunu oluyor. Tabii bizim Hertzan köşe! Hayatı boyunca bir daha para ya da okeye dördüncü bulma sıkıntısı yaşamıyor.

Bu sırada Almanya’ya giden Türkler oyunu ülkemize getiriyorlar ve bazı kurallar zamanla değişiyor. 1980’li yıllarda internetin hayatımıza girip 1990’lı yıllarda yaygınlaşması, 2000’li yıllarda okeyin dijital olarak karşımıza çıkmasını sağlıyor.

2010’lu yıllar ise okeyi, 101’i; internetli ya da internetsiz şekilde oynayabileceğimiz yıllar oldu. Biz de eğer bir okey tutkunuysanız fazlasıyla hoşunuza gidecek bir liste hazırladık. ışte hemen indirip oynayabileceğiniz bedava mobil okey oyunları!

 


 Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir