Katlamalı Okey

admin     30-10-19     Okey OdaLarı     Katlamalı Okey     7140 Defa Okundu

Katlamalı Okey

Katlamalı Okey Oyunu Oyna

Katlamalı Okey Nedir Nasıl Oynanır ?

Popüler ,okey çeşitlerinden bir tanesi de katlamalı ,okeydir bu ,okey tipinin normal ,okeyden farkı ise en basit şekilde şudur:

Katlamalı , okey oyununda sizden bir önceki oyuncu yere seri açar ise bu seriden asgari bir fazla sayıya eşdeğer bir seri açmalısınız. Örnek olarak sizden önce seri açan oyuncunun ıstakasının toplam değeri 118 ise siz asgari olarak 119 toplama eşdeğer bir seri çıkarmak zorundasınız. Aynı şekilde katlamalı okey oyunlarında sizden önceki bir oyuncu çift açmışsa 1 fazla sayıda çift açmak zorundasınız. Örnek olarak sizden önce serisini açan kullanıcı 6 çift açar ise siz asgari 7 çift açmak zorundasınız.

101 Okey nedir nasıl oynanır?

Yüz bir ,okey dört kişi ile birden çok tur ile oynanır. Bu oyunda istenen sonuç mümkün olduğu kadar az puan alarak oyunu kazanmaktır. Tüm turların sonunda en az puanı kazanmış olan oyuncu oyunun kazananıdır. Puanlar eldeki kalan taşların üzerindeki sayılarla hesaplanır (örneğim: bir adet siyah 3 = 3 üç puan, bir adet kırmızı 11 = 11 puan). Oyun destelerden çekecek taş kalmayıncaya kadar oynanabileceği gibi kişilerden birinin elini bitirmesi ile de tamamlanabilir. Oyun belli başlı turlardan oluşur. (Örneğin: üç, beş, yedi, dokuz veya on bir tur) tüm turlar kişilerden birinin elini tamamlamasına kadar devam eder.

Renkli okey nedir nasıl oynanır?

Oyunu oynayan kişi grubunun belirteceği renge göre sarı – siyah ya da kırmızı – yeşil benzeri renk gruplandırmaları bitirildiğinde iki katı ceza verilir. Bu de demek oluyor ki elini bitiren oyuncu ortaya bıraktığı taş sarıysa ve oyunun başından beri ,okeyin rengi olarak sarı belirlenmişse bu olayda kaybeden kişi veya kişiler iki katı cezalandırma puanı alırlar.

Düz okey nedir nasıl oynanır?

En bilinen türünde iki sette toplam yüz altı adet taş bulunur. Taşlar, birden on üçe kadar numaralandırılmış olup dört ayrı renge sarı, siyah, kırmızı, mavi renklere ayrılmıştır. Her rakamdan ikişer adet bulunur. Bulunanların yanı sıra bütün taşlar içerisinde toplam iki tane ‘yalan ,okey #8216; adı verilen taşlar da vardır. Oyunun başında bir kişiye on beş, kalan üç kişiye on dört taş dağıtılır. Istakasında on beş taş bulunan kişi oyuna başlar ve taş çıkartır. Kişiler her bir turda masadan veya birbirlerinden (bir önceki kişiden) üst üste konulmuş haldeki taşlardan bir tane taş alır ve ıstakasından bir tane taş çıkararak sahip olduğu taşları tamamlayıp oyunu bitirmek için çalışır. Oyunun daraldığı zaman zarfında elinde ,okey bulunan kişi asıl jokeri yere atıp bitti ,okey diyebilir. Yalancı ,okey taşı ile masada açılan ,okey art arda perde kullanılmaz. Ancak kimse birbirinin ıstakasındaki taşları bilemez ve göremez.

Okey oyna , katlamalı okey oyna, renkli okey oyna, 101 oyun oyna, eşli okey oyna, katlamasız okey oyna ,anlık okey oyna, canlı radyo dinle, canlı sohbet et.

Okey Oyunu Indir Okey Oyna

OKEYE HIZLI BAĞLAN CANLI OKEY OYNA


 Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

1 Yorum

  1. Beyaz

    31 Ekim 2019 at 04:34

    Tebrikler kader hanim :))

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


error: ByN^KiD Rekabetden HoşLanmaz BiLin İstedim!! //See You (: