Okey Oyun Kuraları

admin     16-08-19     Okey Odaları, Okey Oyna, Okey Salonu     Okey Oyun Kuraları     994 Defa Okundu

Okey Oyun Kuraları

Okey Oyun Kuralları, İnsanlar arkadaşları veya sevdikleri ile beraber olduklarında güzel vakit geçirmek ve geçirdikleri bu vakit içerisinde eğlenmek isterler. Bu sebepten ötürü birbirleri ile farklı farklı oyunlar oynarlar. Oynadıkları bu oyunlar ile hem eğlenmek hem de bazen kazanmak isterler. Çünkü bazen okey oyna oyunları sadece eğlence için değil bir şeyler kazanmak için de oynarız. Kendi aramızda iddia konusu ettiğimiz şeyi kaybeden takıma ödetir veya yaptırırız. Bu nedenle rekabetin de olduğu bir ortam oluşur. Arkadaşlarınızla beraber oynayabileceğiniz ve takımlar halinde zevk alabileceğiniz oyunlardan biri de okeydir. Okey taşlarla oynanan ve takımlar halinde eğlenerek oynayabileceğiniz bir oyundur. Sevdiğiniz 3 arkadaşınızla beraber 2 kişilik takımlar halinde oynayabilirsiniz.

Okey, insanların hayatına farklı şekillerle ve farklı malzemelerle hep çıkmıştır. Okeyiz.Com da Bu oyun ile insanlar eğlenmiş ve hatta yarışmışlardır. Günümüzde genç, yaşlı demeden herkesin oynadığı ve bundan zevk aldığı bir oyun olan okey, arkadaşlarınız ile beraber oynayabileceğiniz oyunların en başında gelir. Ancak bu oyunu oynayabilmeniz için belli başlı malzemelere ihtiyacınız olabilir. Bu malzemeleri temin ettikten sonra çok rahat bir şekilde bu oyunu oynayabilirsiniz. Bu malzemeler arkadaşlardan ödünç alınabileceği gibi satın da alınabilir. Zar, taşlar ve 4 adet tahta yuva bu malzemelerdir. Malzemelerin temini ve 3 arkadaş bulmanız halinde zevkle oynayabilirsiniz. Pek tabi bu oyunun da çeşitleri mevcuttur.

Normal Bitme: Oyunculardan birinin elindeki bütün okey taşlarını sıralı perler halinde tamamlaması ve ıstakasını yere açması ile gerçekleşen oyun cezasıdır. Ceza puanı: 2 dir.

Çifte Bitme: Oyunculardan birinin elindeki tüm taşları çift halinde tamamlaması ve 7 çifte ulaşması ile gerçekleşen olaydır. Ceza puanı: 4’tür.

Normal Bitme, Okey Atma: Eğer bir oyuncu ıstakası üzerindeki taşları sıralı perler halinde tamamlamış ve yere atacağı boşta kalan son taşı okey ise, bu hamleye okey atmalı bitme denilir. Ceza puanı: 4’tür.

Çifte Bitme, Okey Atma: İşte okey oyununun cezası en yüksek olan, ancak bitme ihtimalide en az olan oyun bitimi. Eğer bir oyuncu ıstakasında 7 adet çift tamamlamış ve yere atacağı taş oyunun o el ki okey taşı ise, bu hamleye çifte gidip yere okey atmak denilir. Ceza puanı: 8’dir.

Gösterge Cezası: Okey Nasıl Oynanır sayfasının başında göstergenin ne olduğunu ve nasıl kullanılacağını öğrenmiştik. Okey de gösterge gösteren oyuncu mükafatlandırılır ve şanslı sayılır. Gösterge diğer oyunculara ceza olarak yansıtılır. Ceza puanı: 1’dir.


 Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir