Okey Oyna Oyun Kuraları

admin     16-08-19     Okey OdaLarı, Okey Oyna     Okey Oyna Oyun Kuraları     3110 Defa Okundu

Okey Oyna Oyun Kuraları

Okey Oyna Oyun Kuraları

1- Dağıtıcının sağındakine 15, diğer oyunculara 14 taş dağıtılır. Kimse eksik/fazla taş alamaz. Oyun içinde gizlice yerden taş almak, taş saklamak yasaktır.

2- Oyunda gösterge geçerliyse, oyuncu taş çekmeden önce bunu göstermelidir.

3- “Bittim” diyerek elini açan oyuncu bütün oyuncular elini görmeden, taşları yere dökemez.

4- Çifte giden oyuncu dışında diğer oyuncular yere atılan taşları açamaz.

5- Sıralı dizilen taşlar durumunda sadece 13 numaralı taşın arkasına aynı renkte 1 numaralı taş gelebilir.

6- Yerdeki göstergeyi ilk elden göstergeyi gösteren kişi çifte gittiğinde alabilir. Çifte giden kişinin çift açabilmesi için 7 çiftinin olması gerekiyor.

7- Elinin açar olması durumunda boştaki taş okeyse, oyuncu okeyini göstergenin üstüne koymak zorundadır. Böylece 4 puan kazanmış olur.

8- Oyuncu daha bitmemiş elle “açtım” deyip, elini açarsa ve diğer oyuncular da ellerini açtılarsa, o oyuncuya -2 puan ceza verilir.

9- Oyuncu yere atılan taşı alabilir veya taş grubundan taş çekebilir. Bunları yapmadan unutup elindeki taşı atarsa ve diğer oyuncu da yerden taş çekerse, taşı eksik olan oyuncunun bitme hakkı kaybolmuş olur.

Okey Oyun Taktikleri

Okey Taktikleri İyi bir okey oyuncusu olmanın birinci şartı, yerdeki taş trafiğini iyi takip etmektir. Her taştan ikişer tane olduğu için size lazım olan taşların yere atılıp, atılmadığını sürekli kontrol edin. İhtiyacınız olan taş/taşlar çıkmışsa, elinizi değiştirip, başka yerden taş bekleyebilirsiniz.

Yere atılan taşlar kadar, alınan taşları da takip ederek, hangi taş grubu için alındığını tahmin edebilirsiniz. Böylece rakiplerinizin hangi taşları biriktirdiğini öğrenebilirsiniz. Eşli veya tekli olmanız önemli değil okeyde önemli bir kural da taş attığın rakibini bitirmeyeceksiniz. Bu nedenle attığı taşları takip ederek, işini yarayacak taşları bağlayabilirsiniz.

Okey Oyun Kuralları

Okey Oyun Kuraları İnsanlar arkadaşları veya sevdikleri ile beraber olduklarında güzel vakit geçirmek ve geçirdikleri bu vakit içerisinde eğlenmek isterler. Bu sebepten ötürü birbirleri ile farklı farklı oyunlar oynarlar. Oynadıkları bu oyunlar ile hem eğlenmek hem de bazen kazanmak isterler. Çünkü bazen okey oyna oyunları sadece eğlence için değil bir şeyler kazanmak için de oynarız. Kendi aramızda iddia konusu ettiğimiz şeyi kaybeden takıma ödetir veya yaptırırız. Bu nedenle rekabetin de olduğu bir ortam oluşur. Arkadaşlarınızla beraber oynayabileceğiniz ve takımlar halinde zevk alabileceğiniz oyunlardan biri de okeydir. Okey taşlarla oynanan ve takımlar halinde eğlenerek oynayabileceğiniz bir oyundur. Sevdiğiniz 3 arkadaşınızla beraber 2 kişilik takımlar halinde oynayabilirsiniz.

Okey, insanların hayatına farklı şekillerle ve farklı malzemelerle hep çıkmıştır. Okeyiz.Com da Bu oyun ile insanlar eğlenmiş ve hatta yarışmışlardır. Günümüzde genç, yaşlı demeden herkesin oynadığı ve bundan zevk aldığı bir oyun olan okey, arkadaşlarınız ile beraber oynayabileceğiniz oyunların en başında gelir. Ancak bu oyunu oynayabilmeniz için belli başlı malzemelere ihtiyacınız olabilir. Bu malzemeleri temin ettikten sonra çok rahat bir şekilde bu oyunu oynayabilirsiniz. Bu malzemeler arkadaşlardan ödünç alınabileceği gibi satın da alınabilir. Zar, taşlar ve 4 adet tahta yuva bu malzemelerdir. Malzemelerin temini ve 3 arkadaş bulmanız halinde zevkle oynayabilirsiniz. Pek tabi bu oyunun da çeşitleri mevcuttur.

Okey Normal Bitme: Oyunculardan birinin elindeki bütün okey taşlarını sıralı perler halinde tamamlaması ve ıstakasını yere açması ile gerçekleşen oyun cezasıdır. Ceza puanı: 2 dir.

Okey Çifte Bitme: Oyunculardan birinin elindeki tüm taşları çift halinde tamamlaması ve 7 çifte ulaşması ile gerçekleşen olaydır. Ceza puanı: 4’tür.

Okey Normal Bitme, Okey Atma: Eğer bir oyuncu ıstakası üzerindeki taşları sıralı perler halinde tamamlamış ve yere atacağı boşta kalan son taşı okey ise, bu hamleye okey atmalı bitme denilir. Ceza puanı: 4’tür.

Çifte Bitme, Okey Atma: İşte okey oyununun cezası en yüksek olan, ancak bitme ihtimalide en az olan oyun bitimi. Eğer bir oyuncu ıstakasında 7 adet çift tamamlamış ve yere atacağı taş oyunun o el ki okey taşı ise, bu hamleye çifte gidip yere okey atmak denilir. Ceza puanı: 8’dir.

Okey Gösterge Cezası: Okey Nasıl Oynanır sayfasının başında göstergenin ne olduğunu ve nasıl kullanılacağını öğrenmiştik. Okey de gösterge gösteren oyuncu mükafatlandırılır ve şanslı sayılır. Gösterge diğer oyunculara ceza olarak yansıtılır. Ceza puanı: 1’dir.

 

Okey Kuralları

  • Canlı Okey Sitemiz üzerinde üyelik oluşturmak tamamen ücretsizdir. Üyelik oluşturmak için kayıt ol bölümünü veya Facebook Girişi bölümünü kullanarak oyunumuza bağlanabilirsiniz.
  • Okey salonlarımız üzerinde kullanıcılara uygunsuz davranış veya hakaret içeren sözler söylenilmesi kesinlikle yasaktır.
  • Her hangi bir konu üzerinde genel lobi üzerinde tartışmak, tartışma oluşturmaya yönelik konuşmalar yasaktır.
  • Diğer kullanıcılar tarafından rahatsız ediliyorsanız, yetkililere bildirerek gerekli cezayı almasını sağlayabilirsiniz.
  • Kullanıcı bilgileri 3. şahıslar ile paylaşılmaz, bilgileriniz kimse tarafından bilinmez!
  • Masanıza gelen oyuncuyu uygunsuz yere atmak veya hakaret içeren sözler sarf etmek yasaktır.
  • Okey salonlarımızda seviyesiz davranan kişi/kişiler sebepsiz olarak atılır.
  • Tartışmak,siyaset vb. gibi konular konuşmak, kişi ya da kişileri aşağılayıcı sözler sarf etmek, küfür etmek, reklam yapmak kesinlikle yasaktır.
Okey Oyna Giris Sitesi

OKEYE HIZLI BAĞLAN CANLI OKEY OYNA

 

 

 

 

 


 Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


error: ByN^KiD Rekabetden HoşLanmaz BiLin İstedim!! //See You (: